Co powinien zawierać podręczny sprzęt gaśniczy?

14 grudnia, 2023

Bezpieczeństwo przede wszystkim – to motto, które powinno być zawsze w sercu każdego świadomego obywatela. W sytuacjach awaryjnych, jednym z najważniejszych elementów, który może zadecydować o naszym bezpieczeństwie oraz życiu innych, jest podręczny sprzęt gaśniczy. To nieocenione narzędzie, które każdy z nas powinien mieć w zasięgu ręki.

Podręczny sprzęt gaśniczy – jaka jest jego rola i skład?

Podręczny sprzęt gaśniczy stanowi nieodzowny element każdego kompleksowego systemu bezpieczeństwa. W sytuacjach awaryjnych, kiedy sekundy mogą mieć kluczowe znaczenie, to właśnie ten sprzęt może być ostateczną linią obrony przed rozprzestrzenianiem się ognia. Skuteczność działania podręcznego sprzętu gaśniczego zależy nie tylko od właściwego jego użycia, ale także od znajomości jego składu oraz zastosowania poszczególnych komponentów.

Skład podręcznego sprzętu gaśniczego obejmuje zazwyczaj:

  1. Zbiornik z gazem gaśniczym – główny element sprzętu, w którym przechowywany jest środek gaśniczy, gotowy do natychmiastowego użycia.
  2. Wąż i dysza – umożliwiają skierowanie strumienia środka gaśniczego w miejsce, gdzie pożar występuje.
  3. Zawór spustowy – element pozwalający na kontrolowanie wypływu środka gaśniczego oraz jego zatrzymywanie w razie potrzeby.
  4. Wskaźnik ciśnienia – informuje o aktualnym ciśnieniu w zbiorniku, umożliwiając ocenę dostępności środka gaśniczego.
  5. Uchwyt lub rączka – ułatwiająca przenoszenie i manipulowanie sprzętem w czasie akcji gaśniczej.
  6. Instrukcja obsługi – zawierająca istotne informacje dotyczące użycia sprzętu, zalecenia bezpieczeństwa oraz procedury postępowania w razie pożaru.
  7. Etykieta z informacjami o środku gaśniczym – zawiera informacje o rodzaju i skuteczności środka gaśniczego.
  8. Certyfikat sprawności i przeglądów – dokumentujący regularne przeglądy i testy, które potwierdzają sprawność sprzętu.
  9. Dodatkowe akcesoria – w zależności od typu sprzętu mogą to być m.in. specjalne klucze, noże do rozcinania obić, lampy, czy sygnalizatory dźwiękowe.

Znając skład podręcznego sprzętu gaśniczego oraz jego funkcje, możemy skutecznie wykorzystać ten niezastąpiony narzędzie w sytuacjach awaryjnych, przyczyniając się do własnego oraz innych bezpieczeństwa. Jednakże kluczowym elementem jest regularna konserwacja i przegląd sprzętu, aby mieć pewność, że będzie on gotowy do działania w momencie największego zagrożenia.

Gdzie powinna znajdować się podręczna gaśnica?

Podręczna gaśnica, gdzie powinna się znajdować w każdym domu czy miejscu pracy? Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa przeciwpożarowego, gaśnica powinna być umieszczona w łatwo dostępnym i widocznym miejscu, które nie jest zasłonięte żadnymi przedmiotami czy meblami.

Najlepszym rozwiązaniem jest zamocowanie jej na ścianie, w pobliżu potencjalnych miejsc, gdzie pożar może się rozpocząć, takich jak kuchnia, warsztat czy garaż. Ważne jest także, aby gaśnica była umieszczona na odpowiedniej wysokości, aby każdy domownik mógł szybko i łatwo sięgnąć po nią w przypadku nagłej sytuacji. Dbałość o właściwe umieszczenie podręcznej gaśnicy to kluczowy krok w zapewnieniu skutecznej reakcji na pożar i minimalizacji potencjalnych szkód.

Więcej o tym, jak zaopatrzyć swoją firmę z niebezbłędny sprzęt gaśniczy oraz wiele innych rzeczy na temat obowiązujących przepisów i dobrych praktyk dowiecie się Państwo na szkoleniach BHP oraz korzystając z usług doradztwa BHP dla firm (Warszawa) oferowanych przez naszą firmę.