Jak przechowywać dokumentację powypadkową? Praktyczny poradnik

16 kwietnia, 2024

Prawidłowe przechowywanie dokumentacji powypadkowej jest kluczowe dla każdej firmy, niezależnie od jej wielkości czy branży. Dokumentacja ta stanowi kluczowy element procesu obsługi wypadków przy pracy, a jej właściwe zabezpieczenie i archiwizacja mogą mieć istotne znaczenie w przypadku ewentualnych roszczeń lub kontroli. Poniżej przedstawiamy kompleksowy przewodnik, który pomoże Państwu zrozumieć, jak prawidłowo postępować z dokumentacją powypadkową.

Przechowywanie dokumentacji powypadkowej

Przede wszystkim należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca ma obowiązek prowadzenia i przechowywania dokumentacji powypadkowej przez okres co najmniej 10 lat od dnia zgłoszenia wypadku. Dokumentacja ta powinna zawierać m.in. kartę wypadku, protokół powypadkowy, oświadczenia świadków, dokumentację medyczną poszkodowanego pracownika oraz wszelkie inne istotne materiały związane z danym zdarzeniem. Prawidłowe prowadzenie tej dokumentacji jest nie tylko wymogiem prawnym, ale również kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie.

Przechowywanie dokumentacji powypadkowej. Ogólne zasady

Przechowywanie dokumentacji powypadkowej powinno odbywać się w sposób zapewniający jej bezpieczeństwo i dostępność w razie potrzeby. Najlepiej, aby dokumentacja była przechowywana w dedykowanym pomieszczeniu lub szafie, zabezpieczonej przed dostępem osób nieupoważnionych. Dokumenty powinny być posegregowane i oznaczone w sposób umożliwiający łatwe odnalezienie potrzebnych informacji. Warto również rozważyć digitalizację dokumentacji, co ułatwi jej przeszukiwanie i zabezpieczenie.

Firma bhp w Warszawie: prowadzenie dokumentacji wypadkowej

Warto podkreślić, że prawidłowe prowadzenie dokumentacji powypadkowej wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Dlatego też wiele firm decyduje się na współpracę z firmami bhp, które oferują kompleksowe usługi w zakresie obsługi wypadków przy pracy, w tym prowadzenie i archiwizację dokumentacji. Firma bhp w Warszawie, posiadająca wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, może zapewnić Państwu pełne wsparcie w tym zakresie.

Specjaliści z firmy bhp w Warszawie nie tylko pomogą Państwu prawidłowo sporządzić i przechowywać dokumentację powypadkową, ale również doradzą, jak skutecznie wdrożyć procedury postępowania w przypadku wypadków. Dzięki temu będą Państwo mogli być pewni, że dokumentacja jest prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami, a Państwa firma jest chroniona przed ewentualnymi roszczeniami. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać np. „firma bhp w warszawie: prowadzenei dokumentacji wypadkowej”, aby znaleźć odpowiedni podmiot.