Kiedy pracodawca musi powołać komisję BHP?
W firmie bezpieczeństwo pracowników to podstawa. Dlatego pracodawcy są w niektórych sytuacjach zobowiązani do powołania komisji BHP, której zadaniem będzie kontrola warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w wybranym podmiocie. Kiedy jest to konieczne? Jakie obowiązki ma taka komisja?
Kiedy komisja BHP powinna zostać powołana przez pracodawcę?
Kiedy i jak powołać komisję bhp? Zgodnie z Kodeksem Pracy (a konkretnie z art. 237¹¹ § 1 Kodeksu pracy) pracodawca jest zobowiązany do powołania komisji BHP wtedy, gdy jego przedsiębiorstwo zatrudnia co najmniej 250 pracowników. Istnieje też dobrowolna możliwość założenia takiej komisji w przedsiębiorstwach i niższym zatrudnieniu. Jej istnienie świadczy o tym, że pracodawca rzetelnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa oraz ochrony podległych sobie pracowników.
Jaki jest zakres obowiązków i co robi komisja bhp? To podmiot, który jest organem doradczym, opiniodawczym oraz sprawozdawczym w zakresie czynności mających wpływ na wzrost bezpieczeństwa i higieny pracy w wybranym zakładzie.
Kto wchodzi w skład komisji BHP?
Warto wiedzieć, z kim pracodawca konsultuje działania w zakresie bhp? Otóż komisja ds. bezpieczeństwa i higieny pracy składa się najczęściej z:
- pracodawcy lub jego przedstawiciela, który jednocześnie pełni funkcję jej przewodniczącego,
- przedstawicieli pracowników oraz społecznych inspektorów pracy, jeśli zostali powołani przez pracodawcę,
- przedstawicieli służby BHP,
- lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.
W skład komisji może wchodzić wiele innych osób, których specjalizacja odpowiada działalności prowadzonej przez dane przedsiębiorstwo.
Jakie są obowiązki i zadania komisji BHP?
Organizując komisję, warto wiedzieć, co należy do zadań komisji bhp? Lista jej obowiązków jest dość szeroka i uwzględnia m.in. wsparcie przy realizacji szkoleń BHP oraz nauki pierwszej pomocy. Oprócz tego komisja bierze aktywny udział w kontrolowaniu systemów ochrony przeciwpożarowej oraz może organizować audyty BHP i PPoż.
Wsparcie komisji jest również bardzo istotne przy nakreślaniu przebiegu i metodyki szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a także szeroko rozumianej współpracy z pracodawcą w zakresie podnoszenia bezpieczeństwa pracowników (np. sporządzanie instrukcji BHP Warszawa, pomiary czynników środowiska pracy, analizę zagrożeń zawodowych, a także podejmowanie działań w przypadku wystąpienia wypadków w pracy lub w drodze do niej.
Wiele pracodawców, którzy chcą powołać własne komisje, zadaje sobie pytanie, jak często komisja bhp? spotyka się w celu ustalenia szczegółów poprawy jakości bezpieczeństwa. Otóż jej spotkania powinny odbywać się co najmniej raz na kwartał, choć zaleca się, aby były one częstsze i dopasowane do realiów pracy w przedsiębiorstwie.